Úvod » Pižmo / Moschus vůně
Nejpříjemnější vůni ze všech látek živočišné říše a nejintenzivnější ze všech známých vúní je mošus neboli pižmo.
Pižmo je podobné feromonům a přisuzují se mu afrodiziakální účinky.
Tak tedy...
V himalájském pohoří žije po způsobu kamzíků Kabar pižmový Moschus moschiferus, který je nositelem toho nejvzácnějšího pižma. Náleží do čeledi jelenovitých a dosahuje velikosti kozy.
Samci mají na břiše za pupkem kulovitý váček, velikosti asi 6×3×4 cm. Ve váčku jsou malé žlázky vylučující pižmo, jímž se váček plní a pak se občas vyprazdňuje, při značkování svého území.
Plný váček dospělého samce obsahuje asi 30 g (i více) pižma, které je velmi ceněno.
Pižmo objevil pro nový svět marco Polo, když cestoval Kašmírem. Král Kašmíru nedovolil lovit kabary, ale naopak jednou za rok uspořádal v lesích a horách Kašmíru sběr vzácných kuliček vyloučených z váčků (Muskdeer) kabarů.
Protože kabar s oblibou požívá vonné mošusové kořínky, předpokládalo se, že tato okolnost souvisí s vyměšováním pižma, tak tomu však není. Samičky a mladí samci rovněž požívají mošusové kořínky a přec pižmem nepáchnou ani je nevyměšují. Naproti tomu starší samečkové, byť i pouze krmeni senem mošusem páchnou a pižmovou hmotu ve váčku produkují.
Pižmo má různé vlastnosti, podle roční doby a podle stáří zvířete. Kabaři z jara ulovení chovají v pižmových vacích masti podobnou, měkkou červenohnědou hmotu mocné vůně; v jiných ročních dobách je tato hmota temnější, někdy až černá a zrnitá; zrna dosahují velikosti prosa až hrachu.
Že vyměšování pižma souvisí s pohlavními úkony, je patrné z toho, že teprve u starších samců, počínaje třetím rokem, se mošus ve váčcích nachází. U mladších zvířat lze ve váčcích nalézti pouze mléčnou tekutinu bez pižmové vůně.
Množství pižma obsaženého ve váčku se též řídí podle roční doby a stáří zvířete. Váčky obsahují 25, nejvíce 50 gramů. Lovci pižmoňů suší váčky na horkých kamenech, nebo je ponořují do horkého oleje, nebo je suší na vzduchu.
Rozeznáváme čtyři druhy pižma:
Nejcenější je pižmo čínské, zvané též tokinské nebo tibetské. Méně ceněno je je tzv. kabardinské čili ruské, moskevské, sibiřské, které nevoní tak silně. Nejlevnější je pižmo annamské čili bengálské, silně, ale nepříjemně páchnoucí.
Mošus se používá ve velmi zředěném stavu k parfémování nejjemnějších mýdel a vonných prášků, k přípravě nejjemnějších a nejdražších parfémů, jelikož jim propůjčuje vysokou stálost. Je však nutné používat pižmo velmi zředěné, protože mnozí chovají odpor proti čistému pižmovému zápachu, kdežto parfémy s nepatrnou příměsí mošusu se označují jako nejoblíbenější.
Pižmo přirozené je rozpustné ve vodě i v lihu, tento roztok se nazývá pižmová tinktura a používá se v parfumérství, jako například náš parfém ROOH AL MESK EDP - White Musk.
Poznejte více parfémů s pižmem.