Pižmo, mošus, moschus
Přírodní pižmo neboli mošus (můžete se setkat i s anglickým názvem musk) je pronikavě vonící látka, která pochází ze semenných váčků kabara pižmového. Kabar patří do čeledi jelenovitých a žije ve vysoko položených horských oblastech střední Asie, tedy na území Indie, Pákistánu, Tibetu a Číny.
Množství vyprodukovaného pižma závisí na stáří samce a také na ročním období. Váček velikosti menšího vlašského ořechu může obsahovat až 50 g této látky mazlavé konzistence. Ven z váčku se pižmo většinou vylučuje ve formě zrníček, kuliček a hrudek velikosti maximálně hrachu. Barvu má pižmo červenohnědou a časem tmavne až dočerna.
Při výrobě parfémů je pižmo velmi ceněné pro své vynikající fixační vlastnosti. Jelikož v minulosti bylo získání této vzácné látky možné v podstatě jen zabitím kabara pižmového, jejich lov vedl téměř k vyhubení tohoto druhu. Od roku 1979 je proto lov zakázán a kabaři pižmoví jsou chráněni jako ohrožený druh. Povolen je pouze sběr pižma nebo získání semenného váčku bez zabití zvířete. Tato praxe však bohužel není příliš rozšířená a tak je přírodní pižmo často nahrazováno umělým.
Při hledání látek, které by se co nejvíc podobaly přírodnímu pižmu, byla vyvinuta polycyklická a makrocyklická pižma; první jmenovaná se začala používat v moderní výrobě parfémů. Makrocyklické pižmo se vyrábí z rostlin a velmi věrně napodobuje přirozenou vůni pižma, ale jeho výroba je poměrně drahá. Zajímavé také je, že zhruba polovina lidské populace makrocyklické pižmo necítí a nevnímá. Zdrojem pižmové vůně mohou být i rostliny, například ibiškovec pižmový, andělika lékařská nebo kejklířka pižmová. V parfémech se obvykle kombinuje několik druhů pižem.
Pro své vlastnosti a nezaměnitelnou vůni je pižmo stále nedílnou součástí parfémů. Samotná vůně se označuje jako nasládlá, krémová nebo pudrová. Parfémy s vyšším obsahem pižma pak bývají označovány za vůně čistoty.
Pižmo je také základem našeho nejprodávanějšího parfému – Rooh Al Mesk.
Poznejte více parfémů s pižmem.